1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Второто издание на София Филм Фест в Горна Оряховица стартира тази вечер

SFF na pat GO poster-programaS 1 Тази вечер  се открива ВТОРОТО ИЗДАНИЕ на

„София Филм Фест” в Горна Оряховица

Събитието е факт благодарение на съвместните усилия на Арт Фест/София Филм Фест и община Горна Оряховица, с подкрепата на Националния Филмов Център и програма МEDIA Mundus на Европейския съюз.

„София Филм Фест в Горна Оряховица” е част от проекта „Операция КИНО”, който екипът на Арт Фест разработва и реализира от 2010 година. Той включва международния кинофестивал „София Филм Фест” с издания в София, Бургас и Пловдив, регионалните издания на СФФ – в над 20 града, които се реализират през последните четири години като част от международния проект „Операция Кино” (обща инициатива на фестивалите в София, Истанбул, Сараево и Клуж), пътуващите из България прожекции на филми от последните издания на СФФ – „СФФ на път” и младежкото издание на фестивала – „СФФ за учащи”.

Голямата зала в Община Горна Оряховица е притегателният център за киноманите в града през април. Второто издание на „София Филм Фест в Горна Оряховица” ще бъде открито в 18,30 часа на 22 април (вторник) с мащабната копродукция „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде”. Филмът на режисьора Стефан Командарев по едноименния роман на Илия Троянов и с музика на Стефан Вълдобрев, ще бъде представен от неговия продуцент Стефан Китанов, като след прожекцията зрителите ще имат възможност да разговарят с него. „Светът е голям” е един от най-награждаваните български филми по света. През 2010 бе избран сред 9-те номинации за чуждоезичен „Оскар”, едно от върховите постижения на родното кино. Той има в актива си 30 международни награди, включително 6 награди за най-добър филм (Берген, Вилнюс, Беналмадена, Сатурно, Минск, Калифорния), 4 награди на журито (Варшава, Талин, Беналмадена, Техеран), 2 награди за режисура, 4 награди за най-добър актьор (Мики Манойлович), 10 награди на публиката...

„Светът е голям и спасение дебне отвсякъде” е разказ за съдбата на Алекс, който с помощта на харизматичния си дядо бай Дан предприема пътешествие с тандем и табла в търсене на самия себе си. България, 1980. Безоблачното детство на Алекс в малък провинциален град е помрачено. Милицията изисква баща му да шпионира дядо му бай Дан, местния цар на таблата. Семейството решава да емигрира на Запад. 25 години по-късно Алекс е в немска болница след тежка катастрофа, в която загиват родителите му. Бай Дан заминава за Германия, където отново започва да учи внука си на табла, измъква го от болницата и двамата тръгват на път. По време на това пътуване паметта на Алекс бавно се възвръща, а с нея и желанието му за живот.

Най-новата творба на италианският киномайстор Паоло Сорентино носи поетичното име „Великата красота” и е второто предложение към публиката в Горна Оряховица – начален час 20,30. Филмът притежава „Оскар” и „Златен глобус” за най-добър чуждоезичен филм, а през декември 2013 беше избран и за най-добър филм на Европейските филмови награди, където получи и признание за режисьорската работа на Сорентино, и за актьорското превъплъщение на Тони Сервило. Творбата има още десетки награди и номинации от множество международни кинофоруми, между които и номинация за Златна палма от Кан 2013.

Джеп Гамбардела е изискан италианец отвъд средната възраст, живее в Рим, автор е на един роман-бестселър, издаден преди доста години, води удобен живот, списва колонка за култура и харесва бляскави партита. Такова е и празненството по случай 65-ия му рожден ден, а след това той потегля из улиците на вечния, невъобразимо красив град, за да се срещне с различни персонажи, да си спомни моменти от живота, да си даде сметка истинско ли е всичко около него...

Този филм е за отлитащото време и за онези часове и дни, които се оказват пропилени в живота ни, - споделя режисьорът. – Отминалото време се превръща в бреме, и тежестта на живота ни изнурява. Но все пак, по някакъв начин успяваме да дарим с достойнство отредените ни дни... Във филма всъщност няма място, което трябва да се достигне – хората се носят из реалността. Само главният герой има точно определено място, където трябва да отиде – на среща с най-важния момент от миналото, срещата с любовта на живота му в неговата младост...

Вторият фестивален ден в Горна Оряховица стартира на 23 април (сряда) в 16,30 часа със специална селекция балкански късометражни филми. Сред тях са три български предложения – носителя на наградата Jameson за най-добър български късометражен филм на 18-ия София Филм Фест „Казабланка” на Кольо Карамфилов, „Чест” на Павел Г. Веснаков, който беше удостоен с множество международни отличия през 2013 година и „Жената от фара” на младата режисьорка Ана Китанова. Още три късометражни творби представяме в „ОК Shorts – това са носителите на наградите в късометражните конкурси на фестивалите в Сараево („Почивка на морето”), Истанбул („Да изчезнеш в тъга”) и Клуж („Сянка на облак”).

В 18,30 е началото на индийския филм „Кутия за храна” на режисьора Ритеш Батра. Пропит с мечти за бъдещето и разкриващ удоволствията от малките радости в живота, филмът отвежда зрителите в Мумбай, където едно от чудесата на града е разнасянето на кутии с храна. От 120 години всяка сутрин общност от 5000 разносвачи осигурява топла, домашно приготвена храна от къщите на домакините до офисите на съпрузите им. Голяма част от разносвачите са неграмотни и използват сложна система от цветове и символи, за да се ориентират в градския лабиринт на Мумбай. Учени от „Харвард” са анализирали тази система и са заключили, че само една на 4 милиона кутии бива доставена на грешен адрес. Филмът разказва историята на една такава кутия.

Грешката свързва домакинята Ила Ваид със Саажан Фернандес, самотен възрастен мъж. Ила живее в консервативен анклав на средната класа, а Саажан в стар християнски квартал, който е заплашен от строителството на новите комплекси на Мумбай. Много скоро Саажан ще се пенсионира и ще каже сбогом на Мумбай, който е смазал мечтите му и един по един е отнел хората, които обича. В живота му обаче се появява Ила, с която споделят мечта, за която си заслужава да се борят. Те си разменят бележки в кутията с храна, създавайки свой измислен свят. Докато кутията пътува напред-назад, този илюзорен свят става все по-сложен и заплашва да превземе реалността им. Така, героите на филма се оказват на кръстопът – между реалността и фантазията, в който трябва да изберат един от двата свята... Пълнометражният дебют за Ритеш Батра е представен на „Седмицата на критиката” в Кан’13 и е показан с успех на фестивалите в Телюрайд, Сараево, Торонто и Лондон.

Един изключителен филм, носител на Наградата LUX на Европейския парламент за 2013 година, ще се срещне с киноманите в Горна Оряховица – това е „Краят на омагьосания кръг” на режисьора Феликс ван Хрунинген, който получи наградата на „Europa Cinemas” и наградата на публиката в раздел „Панорама” на Берлинале 2013, а Веерле Бетенс получи признание за своята роля на Европейски филмови награди 2013, където й беше връчена наградата за най-добра актриса.

Връзката на Дидие и Елиз е бурна и страстна – любов от пръв поглед. Дидие свири на банджо в блуграс група, живее в каравана в белгийската провинция и се прекланя пред Америка като „страната на свободата”. Елиз има салон за татуировки. Тялото й е покрито с картини – дребни спомени от минали връзки, чиито имена са внимателно подменени с нови татуировки. Скоро двамата стават неразделни. Елиз пее в групата на Дидие. Не след дълго им се ражда дъщеричка – малката Мейбел, заедно с която семейството се нанася в нетипично, но очарователно ремонтирана къща. За съжаление, едва навършила 6 години, Мейбел се разболява много тежко, а Дидие и Елиз реагират по съвсем различен начин. Но Мейбел не им оставя избор и двамата ще трябва заедно да се борят за нея. Дали ще се справят, след като са толкова различни?...

22,30 е часът на едно шокиращо мото – Забрави за любовта!” Време е за среща с провокативния, анти-догматичния, разкрепостения Ларс фон Триер, чиито най-нов филм „Нимфоманка” разбунва духовете в киното вече няколко години. Особено сериозно стана положението в последните 10 месеца, когато еротичната епопея беше завършена и режисьорът започна да подава на жадната публика различни откъси и кратки текстове, които „на час по лъжичка” поддържаха апетита за още и още интригуващи моменти. Триер има амбицията, и успява по невероятно дълбок, философски начин, да разкаже „поетичната история за еротичното пътешествие на една жена от нейното раждане до 50-ата й годишнина”. Неговата гледна точка е на главната героиня – самообявилата се за нимфоманка Джо, а ролята е поверена на Шарлот Генсбур. Нейни партньори в предизвикателния киноразказ са цяла плеяда от небосклона на холивудското и европейското кино – Стелан Скарсгард, Шая Лебоф, Джейми Бел, Кони Нилсен, Ума Търман, Крисчън Слейтър, Уилям Дефо и др. Двете части на „Нимфоманка” ще бъдат показани в сряда (23 април) и четвъртък (24 април) като прожекции в програмата, на които не се допускат лица под 18 години!

Третият фестивален ден – 24 април (четвъртък), започва с прожекция в 16,00 часа на забавния филм на режисьора Андрей Кошак „Шоково състояние”, копродукция на Словения, България, Сърбия, Босна и Херцеговина и Македония. Музиката е дело на Стефан Вълдобрев. Историята на филма започва на празника на трудa 1-ви май, 1986 г., в Любляна, Югославия. В металообработващия завод „Соцработник” Петер Змазек е награден като „Най-добър работник за годината” и най-сетне получава общинско жилище. Петер е толкова шокиран, когато получава жилището, че изпада в амнезия и започва да сънува своя социалистически рай. И понеже състоянието му не се променя ни най-малко, не след дълго го настаняват в клиника за душевно болни. Когато дванадесет години по-късно Петер излиза от амнезията, действителността изцяло се е променила. Жена му се е омъжила повторно за най-добрия му приятел, децата са пораснали, а родината Югославия вече я няма. Всички се стремят да станат европейци; всички искат скорострелно да се превърнат в капиталисти. Петер поема нещата в свои ръце. Филмът разказва една история за загубването и преоткриването на силата на честността. „Шоково състояние” е черна комедия за капитализма и променящите се ценности на обществото през последните 20 години, които напълно преобразиха източноевропейските страни.

С начален час 18.00 е специалната прожекция на „Лора от сутрин до вечер” – филм на режисьора Димитър Коцев-Шошо, създаден по неговата едноименна книга. Самият той ще бъде гост на Горна Оряховица и с готовност ще отговори на въпросите на публиката.

Действието на „Лора от сутрин до вечер” се развива в наши дни, някъде в Европа. Древна загадка преобръща живота на главната героиня – 30-годишната Лора. В един съвсем обикновен ден тя получава два пакета с тайнствени зарове. В същия ден Лора е уволнена от работа, отвлечена и какво ли още не. Всичко се променя изведнъж – приятелите й, познатите места. У Лора се събужда любопитство, след това радост, страх, отчаяние и любов. Тя разполага с по-малко от 24 часа да реши дали да повярва на старата легенда за чудодейните зарове, които сбъдват всички желания на притежателя си. В същото време Лора трябва да преоткрие доверието в приятелите си и да погледне на света с нови очи. И преди всичко, тя трябва да намери любовта – най-голямото от всички чудеса...

В 20,00 часа започва прожекцията на най-новия филм на майстора на азиатското кино Уон Кар Уай – „Великият майстор”. Филмът получи номинация за „Оскар” ’14 за най-добър оператор (Филип льо Сурд) и за костюми, а Джан Дзъи беше определена за най-добра актриса на наградите Азия Пасифик ’13. Копродукцията между Хонконг и Китай е подготвяна в продължение на шест години и създадена за още три – това е епичен екшън, вдъхновен от живота на легендарния кунг-фу майстор Ип Ман. Историята се развива в размирната републиканска епоха след падането на последната китайска династия – време на хаос, разделение и войни, но също така златната епоха на китайските бойни изкуства. „Великият майстор” е заснет сред изумителните снежни пейзажи на Североизточен Китай, както и в субтропичния юг. Във филма участват някои от най-големите съвременни кинозвезди. „Великият майстор” е нова глава в жанра на бойните изкуства, както и в изключителната кариера на Уон Кар Уай.

С втората част на „Нимфоманка” на неповторимия Ларс фон Триер, която стартира в 22,30 часа, ще приключи „София Филм Фест в Горна Оряховица” през 2014 година.

Очакваме Ви на Кино!

Горна Оряховица

МБАЛ Свети Иван Рилски

  • Банер

Комисия за защита

  • Банер

Община приятел на детето

  • Банер

Регистрация

Качество на атмосферния въздух

  • Банер

Времето в Горна Оряховица